תוכניות מניעה – למה זה חשוב?

המציאות המודרנית מעמידה בפני בני נוער רבים, כמו גם את הוריהם, המטפלים, יועצים חינוכיים, פסיכולוגיים ואנשי טיפול בפני מבוכה רבה, במקרה הטוב, והכחשה במקרה הפחות טוב. השפע של הגירויים החיצוניים עימו נאלצים להתמודד בני נוער בשלהי תהליכי עיצוב אישיותם הינו מבלבל, מפתה ומסנוור. חוסר ההתמצאות של ההורים והמחנכים במציאות היומיומית עימה מתמודדים הנערים, מעמיד אותנו בפני הצורך לפתח מערכת יחסים שונה, לא קונבנציונאלית וישירה עם בני הנוער.

הצעירים כיום בעלי בטחון עצמי ועקרונות אינדיבידואליסטים וההתמודדות עימם אינה קלה. יתרה מכך, הם עצמם, נוכחים לא פעם בפני סיטואציות מבלבלות, נטולי הכלים הראויים להתמודדות בריאה. בעקבות המודעות ההולכת וגדלה לבלבול הנוצר עקב החשיפה לריבוי הגירויים החיצוניים, פותחו תוכניות מניעה הנוגעות במצבים השונים, מעלות אותן לפני השטח ומעניקות את הכלים הנכונים להתמודדות עימם.

מטרותיהן של תוכניות מניעה הינן בראש ובראשונה, העלאה למודעות של ההכרח ביצירת כלים נפשיים ופסיכולוגיים להתמודדות עם סיטואציות שונות בחייו של המתבגר, כאשר במהלכן מתמקדות תוכניות המניעה באמצעים לזיהוי אוכלוסיות ונערים במצבי סיכון, ופריצת מחסומים רבים המקשים על בקשת עזרה כאשר זו נדרשת. הצעד הראשון בדרך לקבלת הסיוע הנכון הוא ההבנה כי יש פתרון. פתרון זה זמין, נגיש ובטוח – ונרכש באמצעות השתתפות בתוכניות מניעה רלוונטיות.

המגוון הרחב של תוכניות מניעה שמטרתן העברת מסר ההחלמה והפצתו בקרב אוכלוסיות שונות הוא כלי אידיאלי המיועד לכל שכבות האוכלוסייה המתמודדות עם אורח החיים המודרני. החל בקבוצות תלמידים, מורים, אנשי טיפול והורים, כאשר תוכניות המניעה מותאמות לקהל היעד הספציפי.

הניסיון שרכשנו בהתמודדות עם בני נוער במצבי סיכון לאורך השנים הרבות, הקנו לנו את הכלים היעילים והממצים ביותר לטיפול עמוק ושורשי בתופעות העלולות להיות הרסניות בהיעדר טיפול. ניסיון זה אפשר לנו להתוות, לעצב ולבנות תוכניות מניעה המעניקות את המענה האמיתי לצרכי הצעירים, תוך הקניית הכלים החיוניים ביותר להתמודדות עם המציאות המבלבלת.

יעדי תוכניות המניעה נפרשים על פני כל תחומי ההתמודדות השונים בחברה. החל בהכשרה של גורמים מקצועיים במערכת החינוך להתמודדות ישירה ומקיפה בנושא, גיוס הגורמים הרלוונטיים להפעלת תוכניות מניעה בהיקף נרחב ויישום התוכניות בקרב האוכלוסיות הרלוונטיות, מתן מענה ראשוני לנערים במצבי סיכון והפנייה לגורמים מטפלים ועד להפעלת תוכניות מניעה ברחבי הארץ כולה.

דילוג לתוכן